Co zyskujemy dzięki dobrej izolacji domu?

Trudno nie doceniać zalet, jakie posiada dobre ocieplenie domu, skoro to właśnie ono zapewnia komfort termiczny osób, które w nich mieszkają. Osoby decydujące się na termoizolację mają też świadomość tego, że oszczędzają pieniądze, a przecież wcale nie wytracają cennego ciepła. Gdy mamy do czynienia z intensywnymi mrozami, wcale nie musimy przecież korzystać z intensywnego ogrzewania, które naraża nas na dodatkowe koszty i szkodzi środowisku naturalnemu. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że w przypadku zimowych temperatur dodatnich odpowiednia termoizolacja nie zmusza nas do dogrzewania pomieszczeń. Decydując się na jej zastosowanie nie musimy również spalać tak dużej ilości paliw opałowych, nie bez znaczenia jest zaś i to, że krok taki doprowadza do emisji mniejszej ilości gazów cieplarnianych.

Jeszcze inną korzyścią jest możliwość ochrony domu nie tylko przed szkodliwym dla zdrowia promieniowaniem UV, ale również przed uszkodzeniami mechanicznymi, a nawet przed nieprzewidzianymi anomaliami pogodowymi. Sama termoizolacja powstaje jako rezultat kompleksowych działań i to właśnie one decydują nie tylko jak funkcjonuje, ale i jak sprawdza się ocieplenie domu. Oczywiście, chcąc uniknąć zaskoczenia najlepiej jest zdać się na opinię specjalistów, to bowiem właśnie dzięki nim możliwe jest dobranie rzeczywiście sprawdzonych metod. Działanie takie pozwala na cieszenie się rozwiązaniami, które sprawdzają się przez lata.

pianka na poddaszuJednym z najbardziej efektywnych sposobów, dzięki którym rośnie efektywność energetyczna budynku jest współcześnie natrysk izolacji PUR. Dzięki temu możemy mówić o minimalizacji ilości tej energii, która wydaje się niezbędna do utrzymania w budynku stałej temperatury. Dzięki temu, na pożądany przez nas klimat wewnętrzny możemy liczyć nie tylko zimą, ale również latem. Stosowanie izolacji natryskowej przyczynia się do tego, że zmniejszeniu ulegają straty cieplne poprzez konstrukcję budynku, a to sprawia, że systematycznie maleją koszty zużycia energii. Sama produkcja izolacji odbywa się w tym przypadku bezpośrednio na podłożu, które ma zostać poddane takiemu zabiegowi, a do tego izolację z wykorzystaniem piany PUR charakteryzuje to, że przylega znakomicie do niemal każdej powierzchni. Jej zaletą jest bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, nie bez znaczenia jest zaś i to, że korzystanie z natrysku piany PUR rozwiązuje problem mostków cieplnych, a jednocześnie stanowi dodatkową barierę wodną.

20 maja 2015

Krzysztof Brodnica

Producent pianki poliuretanowej