Pianka PUR jako pomysł na skuteczną izolację budynku

Ceny energii rosną systematycznie, zaskoczeniem nie jest więc to, że coraz więcej uwagi poświęca się nie tylko samej izolacji cieplnej domu, ale i temu, aby była ona wykonana we właściwy sposób. Tu na szczególną uwagę zasługuje dach i strop, nie od dziś wiadomo bowiem, że są to punkty w największym stopniu narażone na straty ciepła. Gdy wybieramy materiał wykorzystywany do izolacji musimy mieć świadomość tego, jak zgubne może okazać się kierowanie się wyłącznie jego ceną, współczynnikiem lambda albo samym oporem cieplnym.

Zapewnienie skutecznej izolacji jest więc możliwe przede wszystkim wówczas, gdy weźmiemy pod uwagę kwestię szczelności, trwałości oraz tego, jak na materiał izolacyjny wpływają warunki zewnętrzne. Duże znaczenie ma i to, jak wspomniane parametry będą się przeobrażały w kolejnych okresach użytkowania materiału. Poszukując materiałów, które są wykorzystywane do izolowania dachów, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wełnę mineralną. Od dawna jest ona ceniona jako materiał nie tylko łatwy, ale i dość łatwy w montażu. Niestety, problemem wełny jest pojawianie się tak zwanych mostków termicznych, a dla tych charakterystyczne jest pogorszenie w istotny sposób jej parametrów izolujących.

dobry materiał izolacyjnyOczywiście, można próbować rozwiązać ten problem poprzez zmianę położenia wełny, warto jednak zastanowić się nad tym, czy nie lepszym sposobem będzie zastosowanie rozwiązania alternatywnego. W tym kontekście na szczególną uwagę zasługuje otwarto komórkowa pianka poliuretanowa. Mówi się o niej, że jest znakomitym materiałem izolacyjnym, trudno się z tym przy tym nie zgodzić, skoro jest ona w stanie rozrastać się nawet 150-krotnie docierając w ten sposób do wszystkich tych miejsc, o których mówi się, że dostęp do nich jest utrudniony. Co ważne, szczelna i skuteczna izolacja jest niezmienna w czasie, co również jest argumentem o ogromnym znaczeniu. Mówiąc o dodatkowych zaletach pianki warto zwrócić uwagę na jej niską chłonność wody oraz znakomitą przepuszczalność pary, mamy więc do czynienia z materiałem, z którego można stworzyć idealną przegrodę. Jednolita warstwa izolacyjna jest przy tym pozbawiona mostków termicznych.

5 czerwca 2015

Krzysztof Brodnica

Producent pianki poliuretanowej