Nowoczesna pianka – trwała i funkcjonalna

Wśród materiałów izolacyjnych pianka poliuretanowa charakteryzuje się doskonałą jakością. Jest łatwa w stosowaniu i niezwykle skuteczna. Mimo tego nie jest jeszcze bardzo popularna ze względu na stosunkowo wysoką cenę. Jednak gwarantuje naprawdę doskonały poziom izolacyjności a co za tym idzie świetne parametry techniczne i dlatego powoli ludzie zaczynają się do niej przekonywać i chcą po nią sięgać. Ten materiał jest oczywiście droższy ale niezwykle skuteczny. Trzeba powiedzieć, że pianka będzie w stanie połączyć w sobie wszystkie najlepsze właściwości materiałów izolacyjnych, ale nie będzie łączyła ich wad. Będzie podobnie funkcjonować do styropianu, ale po latach nie zacznie się starzeć i odkształcać. Nie będzie trzeba się obawiać, że tak jak styropian będzie tracić swoje właściwości. Przez długie lata te właściwości będą zachowane na takim samym poziomie, tak jakby była dopiero co założona.

Powiększa objętość, wypełnia szczeliny

Natrysk pianki następuje przez użycie specjalnego pistoletu. Przez to będzie ona wnikać dosłownie w każdą szczelinę a jednocześnie dzięki niej stworzy się praktyczną wartość dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Zaraz po rozpoczęciu natrysku pianka będzie się rozprężać i zacznie zwiększać swoją objętość. W ten sposób będzie mogła dostać się do wszystkich zakamarków, nawet tam gdzie inne materiały izolacyjne nie będą mogły dotrzeć. Może się tak zdarzyć, że jej powiększenie się sięgnie nawet 120 razy w pewnych sytuacjach. Będzie ona dużo szczelniejsza niż inne materiały izolacyjne. W przypadku wełny i styropianu zawsze będą zostawać miejsca nie izolowane.

Trwałość na długie lata

Jeśli wydaje nam się, że położyliśmy tradycyjne materiały idealnie tak naprawdę i tak pozostaną pewne szczeliny, których gołym okiem nie będzie widać i nie będą się one wydawały szczególnym proocieplaniu domu piankąblemem. Ale z każdym miesiącem te szczeliny będą pracować i będą się powiększać, a tym samym będzie coraz więcej miejsc, gdzie izolacja nie będzie najlepsza. Takich wad nie będziemy już w stanie nadrobić, a z czasem nasze rachunki za ogrzewanie będą stale rosły. Ogrzewając dom z taką samą mocą będziemy płacić coraz więcej, a to będzie znak, że gdzieś funkcjonują w naszej izolacji różnego rodzaju szczeliny i nie jest ona już tak doskonała. Po użyciu pianki poliuretanowej takie problemy występować nie będą ponieważ doskonale wypełni ona rzeczywiście wszystkie szczeliny, które mogą powstać i nawet na długie lata będzie się świetnie sprawować.

12 maja 2015

Marta Góra

Laborantka w Instytucie Analiz Technicznych