PUR - sposób na skuteczną izolację budynku

Stawianie na dobre ocieplenie domu powinno mieć dla nas ogromne znaczenie, jest to bowiem jedyny w pełni skuteczny sposób na zapewnienie mieszkańcom komfortu termicznego mającego tak duże znaczenie zwłaszcza w miesiącach zimowych. Termoizolacja to jednak również skuteczny sposób na oszczędzanie pieniędzy. W miesiącach zimowych koszty eksploatacji domu są dzięki niej znacznie niższe, gdy zaś temperatura rośnie, możemy w całości zrezygnować z dogrzewania domu.

Oczywiście, zyski finansowe nie są jedynymi, na jakie możemy liczyć, wcale nie mniej istotne wydaje się bowiem to, że zyskujemy szansę na to, aby ochronić nasze środowisko. Lepsza termoizolacja to także niższe spalanie paliw opałowych, a co za tym idzie – niższy poziom emisji do atmosfery gazów cieplarnianych, które są coraz poważniejszym zagrożeniem dla ludzkości. Nie można nie docenić i tego, że ochrona termoizolacyjna może być sposobem na ochronę domu przed szkodliwym promieniowaniem, ocieplenie domu to przy tym również pomysł na to, aby nie był on podatny tak na uszkodzenia mechaniczne, jak i na negatywny wpływ warunków atmosferycznych.

>>Przeczytaj również artykuł o polimoniczku

Jeśli jednak termoizolacja ma spełnić każdą z wymienionych tu funkcji, musimy mieć na uwadze to, że powinna ona zakładać szereg kompleksowych działań. Nie każde rozwiązanie jest jednakowo skuteczne, błędy mogą być zaś popełniane już choćby na etapie montażu. Jeśli więc nie mamy pewności, że nasze przekonanie o najlepszym rozwiązaniu jest słuszne, zastanówmy się nad tym, czy powinniśmy ryzykować. Być może znacznie lepszym pomysłem będzie skonsultowanie się z profesjonalistami i skorzystanie z ich rad. Ci ostatni od niedawna coraz częściej wskazują na natrysk izolacji PUR jako na rozwiązanie, którym warto się zainteresować. Pogląd taki jest charakterystyczny dla wielu ekip niepowiązanych ze sobą, co stanowi najlepszy dowód na to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem wartym analizy.

Największą zaletą termoizolacji z wykorzystaniem piany PUR jest to, że odznacza się ona wyjątkowo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, nie jest to jednak jedyny argument, nad którym warto się zastanowić. Nie bez znaczenia jest również to, że piana PUR zapewnia nam brak mostków termicznych, a właśnie ich obecność jest najczęściej uznawana za przyczynę wychładzania się budynków nawet, jeśli spodziewamy się po nich niezawodności termicznej. Izolacja z wykorzystaniem piany PUR może nas też chronić przed hałasem i zawilgoceniem ścian, a argumentem przemawiającym na jej korzyść jest również niski poziom zmienności jej parametrów w czasie.

 

5 czerwca 2017

Szymon Kmita

Budowlaniec