Jak poprawnie ocieplić poddasze natryskiem piany poliuretanowej

Pianka poliuretanowa ma ciekawe walory użytkowe, które sprawią, że będzie rosnąć zainteresowanie taką formą ocieplania. Jednak nie dla wszystkich będzie to możliwe, ponieważ trzeba pamiętać, że przygotowanie pianki wymaga dobrego sprzętu, odzieży ochronnej a także doświadczenia. Dlatego będziemy zmuszeni do współpracy ze specjalną firmą, która się tym zajmuje. Pianki obecnie dzieli się pod kątem ich struktury i wygląda to następująco:

Piana zamkniętokomórkowa – jest głównie polecana do izolacji hal przemysłowych, magazynów, przechowalni produktów spożywczych, dojrzewalni czy chłodni.

Piana otwartokomórkowa – charakteryzuje się mniejszą gęstością niż piana o komórkach zamkniętych i wyższy współczynnik przewodzenia ciepła, jest przepuszczalna dla pary wodnej. Piana otwartokomórkowa poprawiać będą dźwiękoszczelność przegrody, stosuje się je między innymi przy izolacji poddaszy, sufitów, ścian w budynkach mieszkalnych.

Zalety ocieplenia poddasza pianką poliuretanową

Użycie pianki do docieplania nie niesie za sobą konsekwencji zdrowotnych dla domowników. Pianka jest bezpieczna, nie będzie emitować toksycznych substancji czy zapachów. Klienci, którzy pierwszy raz widzą ekipę pewnie będą zaskoczeni, że ma ona specjalne kombinezony i maski. Jednak nie jest to związane z tym, że pianka będzie trująca, ale z tym, że bardzo szybko zwiększa objętość i jeśli dostałaby się do nosa czy do ust pracownik mógłby się nawet udusić.

piana pur na poddasze

Wykorzystanie pianki będzie dobrą decyzją, ponieważ dzięki niej można liczyć na szybki postęp prac. Ekipa, która dobrze pracuje będzie w stanie wykonać docieplenie na kilkusetmetrach kwadratowych w ciągu jednego dnia. Natrysk piany szczególnie często stosowany jest w starym budownictwie. Dzięki właściwościom piana chroni przed rozwojem pleśni i grzybów, co w takich budynkach będzie bardzo ważne. Pianka jest także lekka i nie będzie zajmować wiele miejsca, dlatego sprawdzi się tam, gdzie nie można nadmiernie obciążać konstrukcji dachu. Nie zajmuje ona wiele miejsca więc sprawdzi się także tam, gdzie dach jest niski.

Pianka wyklucza powstanie zjawiska kondensacji pary wodnej, a dzięki temu szczelnie wypełni przestrzenie, co sprawia, że nie będzie obaw o to, że pojawią się mostki termiczne. Pianka ma szerokie zastosowanie, może być wykorzystywana na konstrukcjach stalowych a także drewnianych. Raz zastosowana pianka nie będzie się przemieszczać, dlatego sprawdza się lepiej niż inne materiały, nie będzie tracić swoich właściwości w kolejnych latach.

27 lutego 2018

Krzysztof Brodnica

Producent pianki poliuretanowej